Linkek a témában:
Egy szupernóva-maradvány a Tejútrendszerben
A NASA Chandra röntgencsillagászati holdjával egy régmúlt látványos égi jelenség - még mindig látványos - maradványát vizsgálták
Felfedték Kepler tündöklő égi buborékját
Négyszáz évvel ezelőtt Johannes Kepler, II. Rudolf udvari csillagásza Prágában a nyugati égboltra tekintve egy tündöklő csillogású égi objektum felvillanását pillantotta meg. Kepler még nem tudhatta, hogy egy tőlünk 13.000 fényévre lévő szupernóva-robbanás fénye érte el akkor Földünket.
Tarantula-köd
A szomszédos galaxisban, a Nagy Magellán–felhőben található Tarantula-köd, vagy másik nevén 30 Doradus a csillagképződés, az ionizált plazma és a szupernóva-robbanás melegágya.
Fátyol-köd (Witch's Broom Nebula: Boszorkány Seprűje köd)
Tizenkét ezer évvel ezelőtt, előbb mint az emberiség története elkezdődött, egy új fény jelent meg az éjszakai égen, aztán elhalványodott egy pár hét alatt. Ma már tudjuk ez a fény egy felrobbant csillag fénye volt, és színes táguló felhőként mutatkozott, mint egy Fátyol köd. A kép fent a fátyol köd nyugati vége, szaknyelven mint NGC 6960, de kevésbé hivatalosan Boszorkány Seprűje ködként ismert. A tomboló gáz ütközése gerjesztettsége felerősíti a közelben lévő gázok színeit. A szupernóva maradvány jelenleg 1400 fényév távolságban a Hattyú csillagképben helyezkedik el. A Boszorkány Seprűje hossza három telehold látszóátmérőjű. A fényes kék csillag, fényrendben a Hattyú 52-es számú csillaga, fényszennyeződés mentes megfigyelőhelyről nézve szabadszemmel látható, de független az ősi szupernova-maradványtól.
Meghatározás
A csillagok titkát mindig is kutatta az ember, így a csillagködök jelenségét is. Ebben a katalógusban megtalálhatók a csillagködök fajtái, leírásuk, fotók, szupernova maradványok, egyéb jelenségek az égen, külön dobozokba rendezve. A csillagok születése és halála, emissziós ködök, reflexiós gázködök, planetáris ködök, Macskaszem-köd, Hangya-köd, csillagközi anyag, csillagok megfigyelése.