Linkek a témában:
Csiga-köd (Helix Nebula)
Milyen lehet a Csiga-köd alakja? A Csiga-köd a bolygónkhoz legközelebbi planetáris köd. Számos felvétel készült már e pazar fénykibocsátású ködről. Most amerikai csillagászok megalkották háromdimenziós szerkezetét is.
Macskaszem-köd (Cat's Eye Nebula)
A hivatalosan NGC 6543 néven katalogizált Macska-szem köd a planetáris ködök közé tartozik. Az elnevezéssel ellentétben a planetáris ködöknek semmi közük a bolygókhoz, valójában a Naphoz hasonló csillagok életének vége felé alakul ki, amikor is az összeroskadó csillagok erős napszél formájában hatalmas mennyiségű anyagot vetnek ki a környező térbe.
Spitzer-felvétel egy haldokló csillagról és fényes felhőjéről
A haldokló csillagok hatalmas mennyiségű anyagot vetnek ki környezetükbe, amely látványos gázködként tündököl. ... kilökődő anyag a csillag körüli térben szétszóródik, nagy kiterjedésű gázburokká alakul, ami a csillag ultraibolya sugárzásának hatására, összetételétől függően, különböző színekben tündököl. Varázslatos planetáris felhők jönnek létre az égitestek életciklusához képest viszonylag rövid, átlag pár ezer évnyi idő alatt. ...
Meghatározás
A csillagok titkát mindig is kutatta az ember, így a csillagködök jelenségét is. Ebben a katalógusban megtalálhatók a csillagködök fajtái, leírásuk, fotók, szupernova maradványok, egyéb jelenségek az égen, külön dobozokba rendezve. A csillagok születése és halála, emissziós ködök, reflexiós gázködök, planetáris ködök, Macskaszem-köd, Hangya-köd, csillagközi anyag, csillagok megfigyelése.